#150yearsofpostcards

Bugün 1 Ekim. İlk kartpostal yolculuğuna başlayalı bugün tam 150 yıl olmuş! Postcrossing’in öncülüğünde tüm dünya genelinde kutlamalar yapılıyor. İnternet sitesi https://150yearsofpostcards.com ‘dan kutlamaları takip edebilir, siz de hislerinizi #150yearsofpostcards etiketiyle sosyal medya hesabınızdan paylaşabilirsiniz.

Peki ilk kartpostal nasıl orataya çıktı?

1 Ekim 1869 Avusturya-Macaristan’da, Dr. Emanuel Herrmann (Viyana Ekonomi Üniversitesi’nden) Neue Freie Presse’de bir mektup yazmak için harcanan zamanın ve çabanın gönderilen mesajın boyutuyla orantılı olmadığını belirten bir makale yazdı. Daha kısa ve daha verimli iletişim için daha pratik ve daha ucuz bir yöntemin uygulanması gerektiğini belirtti.

Dr. Emanuel Herrmann

Önerileri, onları 1 Ekim 1869’da uygulamaya koyan Avusturya Postası’nı etkiledi. Açık kahverengi, 8.5×12 cm boyutunda bir dikdörtgene sahip olan Correspondenz-Karte ve arkada kısa bir mesaj yer aldı. Kartpostalda, sağ üst köşede basılı bir 2 Kreuzer damgası vardı ve normal bir mektubun yarısına mal oldu. Böylelikle kartpostal doğdu!

İlk Kartpostal

150 yıldan bugüne pek çok şekil değiştirse de tadı, heyecanı hep aynı kartpostalların. Biz de bunu hiç deneyimlemeyenler varsa diye size bir hediye hazırladık.

Şimdilik benden bu kadar. 
Sevgiyle kalın, Happy Postcrossing!

Melek

Yorumlar