Kartpostal Yapımı

Kartpostal nedir, nasıl yazılır? adlı yazımın üzerinden epey zaman geçti. Yeni bir yazı hazırlamanın vakti geldi diye düşündüm. Bunu bir de video ile desteklemeye karar verdim. Kısacık bir şey zaten.

Kartpostal hazırlarken genelde damga, mürekkep, çeşitli yapışkanlı etiketler ve desenli bantlar kullanıyorum.

Çeşitli kağıtlardan kes yapıştır yapabilirsiniz, resim ya da çizim yeteneğiniz varsa bir şeyler karalayabilirsiniz, şiir yazabilirsiniz, ruh haliniz o an neyse onu belirtebilirsiniz. Ben şarkı not ediyorum kenara çoğunlukla, bir de hava durumunu belirtmek hoşuma gidiyor. Kartpostalda ne yazacağınız tamamen size bağlı. Adres ve pulları doğru şekilde hazırladıktan sonra gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.

Kartpostal Örneği

Kartpostal hazırlarken şunlara dikkat ediyorum; önce pulları yapıştırıyorum. Çünkü pulların boyutları aynı olmuyor ve önce yazı yazdığım zaman pul yapıştırmak için yer kalmıyor. Bu sebeple önce pul!

Sonra adresi yazıyorum. Adres eğer çok uzunsa dibe yapıştıracağım desenli banta denk gelebiliyor. Hoş bir görüntü oluşturmuyor.Bu yüzden önce adres sonra ona uygun kalınlıkta desenli bant yapıştırma. Eğer gönderdiğiniz kartpostal Postcrossing gibi uygulamalar için hazırlanıyorsa kartpostalın ID numarasını yazdığınızdan ve sağlam bir şekilde akmadan ulaşacağından emin olun. Ben mürekkebin akması ihtimaline karşı üzerine şeffaf bant yapıştırıyorum.

Bunlara dikkat ettikten sonra istediğiniz gibi yazıp süsleyebilirsiniz. Sorularınız ve önerileriniz için her zaman yorum yapabilir ya da bize iletişim adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Şimdilik benden bu kadar. 
Sevgiyle kalın, Happy Postcrossing!

Melek

“Kartpostal Yapımı” hakkında 4 yorum

  1. İnternette ama bulamadım ben de size sorayım dedim. Ben kartpostalı kendim hazırlayabilir miyim yani hic satin almadan kendi kartımı yapabilirmiyim. Bunu şunun içinnn soruyorum, ben suluboya resim yaptığım kartı kartpostal olarak yurtdışındaki bir arkadaşıma gönderebilir miyim?

    1. Kartpostal Kutusu

      Merhaba, evet tabi ki gönderebilirsiniz. Ama sulu boya olduğu için ıslanma, yüksek sıcaklık gibi durumlarda akma, dağılma olabilir. Bunun için yaptığınız çalışmayı profesyonel baskı almanızı öneririz. Dilerseniz kişiye özel baskı ürünümüzü inceleyebilirsiniz. Sevgiler.

      Not: Postcrossing, postcard united vb. üzerinden tanımadığınız birisine kartpostal yolluyorsanız eğer genelde el yapımı “handmade” kartpostal pek tercih edilmiyor. Profil bilgilerine bakarak gönderirseniz daha güzel yanıtlar alabilirsiniz.

Yorumlar