Pul Alışverişi

Herkese yeniden merhaba!
Söz verdiğim gibi, pul alışverişi ile detayları anlatmaya geldim. “Pul nedir?” derseniz sizi şu yazıya doğru alalım. Pul ile ilgili uğraşa filateli deniliyor. Pul koleksiyonu yapıyor veya ilgileniyorsanız da tebrikler, filatelistsiniz! PTT’nin pul satışını yaptığı site ise; www.filateli.gov.tr

Pul Koleksiyon Örneği

Türkiye’de pul alışverişi yapabildiğimiz tek bir adres PTT. Piyasada kullanılabilir tüm pulların basım ve dağıtım hakları PTT’ye ait. Her yıl belli süre aralıklarla ve farklı temalarla pul tasarlayıp piyasaya sürüyorlar. Bu program yıl başından tarih ve temalarıyla birlikte duyuruluyor. Buna pul emisyon programı deniliyor. 2019 pul emisyon programına şuradan ulaşabilirsiniz.

Birkaç farklı pul çeşidi var. Resmi pul; devlet daireleri ve resmi yazışmalar sırasında kullanılıyor. Bu pul çeşidini yalnızca koleksiyon için alabilirsiniz. Biz kullanamıyoruz. Anma pulu ve anma bloku çeşitleri belli özel günlerde basılan pullardır. Bunları kartpostal, mektup ve posta gönderilerinde kullanabiliyoruz. Bu pul çeşidi belli dönemlerde satışa çıkıp sonra basımı olmayan pullar kategorisinde. Sürekli pullar ise adından anlaşılacağı gibi her zaman satışta olan ve kartpostal, posta, mektup gibi tüm gönderilerde kullanılabilen pul çeşididir. Son olarak yabancı ortak pullar var. Bunlar bazı ülkelerle olan ortak kutlama, kültür, spor gibi etkinlikler kapsamında çıkartılan ve aynı anda iki ülkede de kullanılabilir olan pullar. Bu pul çeşidini de kullanabiliyoruz çoğu gönderilerde. Fakat bazıları euro, yen gibi diğer ülkenin para biriminde olabiliyor. Satın alırken dikkat etmek lazım. Ya da iyisi mi siz bu çeşidi yalnızca koleksiyon için alın.

Blok Pul Örneği

Kısacası; anma pulu, anma bloku ve sürekli pul siparişi verip kullanabilirsiniz. Sipariş verirken dikkat etmeniz gereken şey; pullar görseldeki gibi bir adet olarak ya da görseldeki pullar eğer set ise bir set halinde gelecektir. Eğer tabaka halinde almak isterseniz (yani 50 kuruşluk tek puldan bir sayfa halinde) büyük ya da kırsal bölgelerdeki PTT şubelerine başvurmanız gerekiyor. Gişedeki görevliden ısrarla isteyiniz! Yoksa “Bizde pul yok.” deyip geri gönderiyorlar.

Filateli’den sipariş verdiğinizde kargo ücreti ödemiyorsunuz. Sadece haftada iki gün kargo çıkarttıkları için biraz uzun sürede gelebiliyor.

Sormak istediğiniz bir şey varsa yorum yapabilir ya da sosyal medya hesaplarımızdan bana ulaşabilirsiniz.

Şimdilik benden bu kadar. Sevgiyle kalın.
Happy Postcrossing!

Melek

“Pul Alışverişi” hakkında 10 yorum

 1. Erdinç Hergüner

  Merhabalar PTT filateli artık hizmet bedeli almaya başladı bu durum için mail attım sizler de bu konuda destek olursanız belki bu hizmet bedelini geri çekerler. Teşekkürler. {Pul, mektubun imgesidir.}
  Bir filatelist, yesilmurekkep 🖋🍀
  Mutlu bayramlar🍭

  1. Kartpostal Kutusu

   Merhaba, tabi ki seve seve destek veririz. Bundan önceki posta zamları konusunda çokça toplu tepki gösterdik fakat pek işe taramadı. PTT özel kurum olduğu için şirket mantığı ile hareket ediyor malesef. Moralinizi bozmak istemeyiz fakat pek işe yarayacağını da düşünmüyoruz. Hayırlı bayramlar dileriz. 🎈

 2. Merhaba, PTT’den pul alıp kendimiz kartpostala yapıştırdığımızda kartpostalın yurtdışına gönderimi için PTT’ye ekstra bir ücret ödüyor muyuz? Şu anki fiyatlandırmada ne kadarlık pulu kartpostal üzerine yapıştırmamız gerekir?
  Teşekkür ederim 🙂

  1. Kartpostal Kutusu

   Merhaba
   Pul=para. O yüzden herhangi bir ekstra ücret ödemenize gerek yok. Posta ücreti şubenize göre değişir. Eğer tabrik kartı tarifesi kabul ediyorlarsa 4.5 TL, posta kartı tarifesinden gönderiyorlarsa 6.5 TL değerinde pul yapıştırmanız gerekiyor.
   Sevgiler

 3. Merhabalar, kartpostal gönderirken pul yapıştırmamız zorunlu mudur?
  Blogunuzu ve sayfanızı severek takip ediyorum :))

 4. Merhabalar, pul yapistirirken kafamiza gore yapistirabiliyor muyuz yoksa belirli bir fiyata ulasmamiz gerekiyor mu, sevgiler 🙏🏻

  1. Merhaba. Belirli bir fiyata ulaştırmamız gerekiyor tabi ki. Pul = para. Kartpostalın ve mektubun gönderi ücretini karşılıyor pullar. Güncel fiyatları şubenizden ya da PTT siresinden öğrenebilirsiniz.

 5. kartpostal fiyatini karşılayacak kadar pulum yok, elimde olanı kullanıp kalanı direkt ödeyebiliyor muyum

Yorumlar